top of page

Od skupno 8,4 milijonov prebivalcev je 88,5 % prebivalstva Avstrijcev in 11,5 % tujega prebivalstva. Skupina tujega prebivalstva sestoji iz 40,2 % državljanov iz Evropske unije, 32,6 % državljanov iz nekdanje Jugoslavije in 12,2 % Turkov.

Okoli 74 % prebivalcev Avstrije je rimskokatoliške izpovedi, 5 % je protestantov (evangeličanov), 4 % muslimanov in preostalo so pripadniki drugih veroizpovedi.
Okrog 60 % alpskega sveta je neposeljenega in kar 70 % prebivalcev živi v nižjem svetu pod 500 m nadmorske višine. Najpogosteje so poseljene medgorske kotline (Dunajska, Graška, Celovška), Alpsko predgorje in širše doline v Alpah  (dolina Mure, Rena, okolica Innsbrucka).

GOSPODARSTVO

Zaradi številnih tujcev in letoviščarjev, ki vsako leto obiščejo turistična območja alpske republike, se zdi, da živi Avstrija samo od turizma in kmetijstva. Pri tem bi spregledali, da je priljubljena turistična dežela hkrati razvita in sodobna industrijska država in da njeni kakovostni izdelki potujejo na vse celine.

 

 

KMETIJSTVO

Za kmetijstvo je značilna predvsem živinoreja, v kateri  sta najbolj razviti ovčereja in govedoreja. Poljščine, ki tam najbolj uspevajo so: sladkorna pesa, pšenica, sadje in vinska trta. Kmetijske površine so travniki, pašniki in njive.

GOZDARSTVO

 

Avstrija ima 3,26 milijonov ha gozdov (gozdovi pokrivajo 38,9 odstotkov njene površine), od teh jih je 40 % v lasti kmetov, 30 % v lasti drugih zasebnikov, preostali so last države, zveznih dežel in občin.

 

RUDARSTVO IN ENERGETIKA

Avstrija ima v primerjavi z drugimi evropskimi državami veliko rudnega bogastva, kljub temu pa ima v gospodarstvu rudarstvo podrejeno vlogo, saj mora skoraj dve tretjini potrebnih rud in surovin uvoziti.
Najpomembnejša je železova ruda, volfram (3. na svetu), magnezit (6. na svetu) in kamena sol. Obilje rude je omogočalo od sredine 19. stoletja razvoj železarstva in raznovrstne kovinske predelovalne industrije.

 

 

INDUSTRIJA

Avstrijsko gospodarstvo temelji na industriji in kmetijstvu, pomemben vir prihodkov je tudi turizem.
Država je visoko industrijsko razvita država z raznoliko industrijo, učinkovito infrastrukturo in kvalificirano delovno silo. Po vsej državi so razporejena majhna in srednje velika podjetja, izrazito usmerjena v izvoz. Ekonomsko je močno povezana z drugimi članicami EU, posebej z Nemčijo.
Razvite industrijske panoge, ki prevladujejo v Avstriji, so: kemična, elektrotehnična, strojna, kovinska, tekstilna, papirna, lesna, živilska ...

 

TURIZEM

Turizem je najbolj razvit na zahodu države, kjer je večina smučišč. Manj pa je razvit na jugu države, v osrčju države je skoraj nerazvit. Razvita sta tako letni kot tudi zimski turizem.  Pozimi prevladuje smučarski turizem v Z delu države, kjer so številna velika, svetovno znana zimskošportna središča npr. Sölden, Saalbach-Hinterglemm, Mittelberg, Zell am See, Mayrhofen, Kitzbühl, Sankt Anton, Lech, Ischgl, Tux, Bad Hofgastein, Flachau, Bad Kleinkirchheim idr. Poleti so najprivlačnejši alpska jezera zlasti na Koroškem in Salzkammergutu, turizem na vasi in planinarjenje. Pomembna turistična središča so tudi stara zgodovinska mesta še posebej Dunaj in Salzburg.

 

 

Prebivalstvo in poselitev

Salzburg

Kitzbuhel

Flachau

bottom of page